Podle průzkumu je pandemie zasáhla téměř nejvíce z celé EU.
Síť Interhotel Olympik patří k největším v Praze a ještě před několika měsíci si na nedostatek hostů nemohla stěžovat. Její čtyři hotely s celkem 650 pokoji bývaly zpravidla plně obsazené především byznysmeny a zahraničními hosty. Pandemie koronaviru to však změnila. Od poloviny března zůstávají tři hotely úplně zavřené, mezi nimi i známý Olympik v Karlíně. V jediném fungujícím hotelu Artemis je jen pár hostů.
“Situace je skutečně náročná. Od poloviny března do konce června jsme přišli o 90 milionů korun a náš rozpočet už začíná být napnutý,” říká statutární ředitel firmy Interhotel Olympik Vlastislav Šos.
Podobně jsou na tom i další hotely v hlavním městě. Pandemie je zasáhla téměř nejvíce z celé EU, ukazuje srovnávací studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield. HN mají výzkum exkluzivně k dispozici.
Výnosy se podle něj pražským hoteliérům od ledna do května meziročně propadly o dvě třetiny. Hůř na tom byli ve stejném období už jen v Římě. Hotely v Praze mají aktuálně v průměru obsazený jen jeden z šesti pokojů a bojují o každého zákazníka.

A upozorňují, že bez státní pomoci se neobejdou. V pondělí její podobu projedná vláda.
Hlavním důvodem, proč pandemie tak výrazně zasáhla pražské hotely, je podle studie závislost na zahraničních návštěvnících, ale také rychlá reakce české vlády na pandemii. “Ta úspěšně zamezila šíření koronaviru, ale měla katastrofický dopad na hotely, které oproti jiným městům v Evropě ztratily klientelu dříve,” vysvětluje Bořivoj Vokřínek, vedoucí výzkumu v oddělení hotelových nemovitostí ve společnosti Cushman & Wakefield.
Významná část pražských hotelů je také závislá na kongresech, veletrzích a dalších mezinárodních akcích, které byly zrušeny nebo přesunuty na druhou polovinu roku. Příkladem je zmiňovaná síť Interhotel Olympik. Ta nejspíš otevře své zbylé tři hotely Congress, Olympik a Tristar právě až v září, kdy se mají do Prahy vrátit první akce tohoto typu.
Propad přišel po zlatých časech, které hoteliéři v hlavním městě zažívali v posledních letech. V Praze se obsazenost hotelů pohybovala okolo 90 procent. Podle Vokřínka potrvá dva až tři roky, než se hotely vrátí na předkrizovou úroveň.
Kvůli akutnímu nedostatku klientů se mezi hotely v hlavním městě rozpoutala cenová válka. Podle dat analytické společnosti STR, která monitoruje hotelový trh v Evropě, tu průměrná cena pokoje v květnu klesla více než o čtyřicet procent zhruba na 1659 korun, což je větší propad než ve většině evropských měst.
“Praha cenově spadla pod úroveň Rigy nebo Bělehradu, což je částečně způsobeno i oslabením koruny. Celkově to ale není dobrá tendence,” říká Vokřínek. Podle něj se v příštích měsících budou ceny vyrovnávat a celkový propad se může snížit, protože lidé znovu začínají cestovat.
Do problémů se ale dostaly i mimopražské hotely. Téměř čtvrtina jich v Česku v posledních třech měsících propouštěla, některé menší podniky dokonce zkrachovaly − třeba penzion Union v Harrachově. Při životě zatím řadu ubytovacích zařízení drží program Antivirus, jehož prostřednictvím stát přispívá firmám na mzdy zaměstnanců.
Peníze z něj čerpá více než osmdesát procent provozovatelů.
Zdroj: www.ihned.cz, Cushman & Wakefield