6.5.2020

MOJE ZLATÉ MARIÁNKY

„Holky, kvůli koronaviru nemůžeme letos do Cesenatica,“ takhle provinile jsem se pěkně dlouho necítila. Ty protáhlé obličejíčky, slzičky na krajíčku…. „Mami, to jako chceš říct, že o prázdninách nepojedeme k moříčku? Co naše alergie?“ kontrovala ta starší.
„No tak pojedeme na podzim zase do ozdravovny,“ nabídla jsem trošku nesměle.
„Hmmm, tak to je skvělý, ale to je až na P-O-D-Z-I-M a nemaj tam moře!!!“ dostala jsem smečovku.
„Neli, k moři letos prostě jet NEMŮŽEME,“ snažila jsem se vysvětlit situaci, ale byla jsem hned přerušena.
„Kam jako teda pojedeme o těch velkejch, dlouhejch prázdninách, až se vrátím z tábora?“
V tom se probudila mrňavka: „Mamí, to nebude može, žádná doblá italská žmžlinka?,“ z pusinky hned podkova a začala natahovat. Ne. To ne. Nebreč. To mi ještě k tomu všemu scházelo.
„Mami, mám nápad!“ rozsvítila se Nelinka. „Pojedeme k moři do Mariánek!“

Zpívající fontána , Mariánské Lázně

No jasně. Že mě to hned nenapadlo. Spojíme příjemné s užitečným. Moje milované Mariánské Lázně. Moje léčivé prameny. Za mých mladých let jsem tam jezdila na prodloužené víkendy s přítelem, byl cizinec a naše lázeňská města miloval a Mariánky nejvíc. S mamkou jsme si párkrát zaplatily cvičební pobyt spojený s relaxací. Několikrát jsem tam byla s manželem za svobodna i po svatbě za golfem. To jsme ještě neměli děti. A poslední dobou tam jezdíme už i v zimě s dětmi – místní sjezdovka je na učení ideální. Jsem stará. Došlo mi to. Jezdím do Mariánek už přes 20 let. A to mi bylo nedávno čtyřicet…

Kouknu nostalgicky na net. Tak kde budeme bydlet. Vyzkoušela jsem toho opravdu hodně. Ale teď jsem konzerva. Že by Bohemka nebo Palace Zvon? Jsou přímo na kolonádě a patří pod Oreu a vždy jsme tam byli spokojeni. S dětmi více v Bohemce. Parkoviště hned u hotelu, takže se v zimě nemusíte tahat s lyžema nebo v létě s golfovým bagem daleko, ale zase tam není bazén, což holky milují. Nově Orea nabízí i San Remo, ale co si vybavuji to je spíše pro náročnější klientelu, v klidné části města s bazénem do zahrady. Prameny Edward VII a Augustin jim tam vyvěrají přímo v lobby. To by to tam ty naše cácory zbořily a koi kapry by vylovily z jezírka. To by bylo zase ostudy.

Perfektní. Mám vybráno. Cristal. Několikrát jsem tam bydlela služebně. Moderní look, na začátku kolonády, léčivé prameny v lobby, bohatá nabídka wellness procedur, podzemní parkoviště, zahrada, kavárna se zmrzlinou pro holčičky a koktejly pro maminku, pivo pro tatínka. A hlavně ten BAZÉN.

Orea Spa Hotel Cristal Mariánské Lázně ****
Orea Spa Hotel Cristal Mariánské Lázně ****

Tak jdeme na to. Když rezervujete přímo na stránkách, tak do 15.5. dostane prvních 20 rezervujících ALL inclusive zdarma na pobyt v období od 25. 5. do 15. 6. 2020. To se nás netýká. Chceme jet v červenci. Odkaz posílám hned mamce. Chtěla jet začátkem června s kamarádkou na týden.

Musím na poštu. Pak to dorazím.

Super. Mamka s Alenou už mají rezervaci, s all inclusive zdarma, ale nakonec si vybraly Palace Zvon. Prý aby to měly blízko na kolonádu a k fontáně. Důchodkyně. Pardon. Seniorky (kdyby to náhodou četly).

Raději volám. Nemohu najít možnost pokoje s další přistýlkou. Nakonec jsme to s recepcí vyřešili. Skvělé. Potvrzení rezervace mám v emailu. Už se těším. Týden v Mariánkách.

Hlavní Kolonádu a zpívající fontánu můžeme dát kdykoli, protože je v docházkové vzdálenosti. Už jsem si stáhla program na letošní sezónu. Dětské hřiště máme kousek pod hotelem. Policie je těsně vedle. Uff.

Milujeme procházky. Mariánské Lázně jsou pro ně ideální. Mnoho parků a zeleně. Trasy máme nachozené a nikdy nás neomrzí: Stezka spisovatelů, Dendrologická stezka Václava Skalníka, Goethova cesta, Královská cesta, Edwardova cesta, Metternichova cesta, a pro rodiny s dětmi s veverkami Karolínou a Rudolfem, nebo Pramencova stezka, která zábavnou formou seznámí i ty nejmenší se všemi prameny a jejich léčivými účinky. Děti v informačním centru na Hlavní dostanou mapu, můžete si stáhnout i apku do telefonu, a hledat poklad. Jeden den vám stačit nebude.

Pokud jste v Mariánkách poprvé, můžete si do mobilu stáhnout průvodce, abyste se neztratili.

Oblíbenou atrakcí je jízda cyklovláčkem po Mariánkách s komentovanou prohlídkou.

Nikdy nás neomrzí trasa lanovkou (můžete si zapůjčit koloběžky na sjezd dolů) nebo MHD k hotelu Krakonoš, kde si můžete prohlédnout sochařský pohádkový ráj. Nad konečnou lanovky je jezdecký klub ML, kde si lze objednat jízdu na koni. Naproti v zahradě hotelu Rübezahl se nachází historická socha Krakonoše. Když ji třikrát obskáčete na jedné noze (nebo 5x oběhnete) a budete si přát přání, určitě se vám splní. V parku miniatur Boheminium naleznete miniatury ze všech koutů České republiky. A lanovka na Ještěd opravdu jezdí. Kousek od miniaturparku se rozkládá obora s jeleny a daňky. Nekrmte je pečivem. Vždy jim kupujeme jablíčka, která jim nakrájíme.  Do města se můžete dát několika cestami: po silnici, po stezce až do přírodního parku Prelát (na ten si rezervujte více času) nebo se vydejte cestou nad lyžařským areálem přes rozhlednu Hameliku, odkud je překrásný výhled do kraje.

Kladská

Necelých 9 km severně od Mariánských Lázní se nachází jedno z nejkrásnějších míst na Chebsku, rybník a lovecký zámeček Kladská v centru nejcennějšího území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Nejromantičtěji tam je při západu slunce, kdy se vám může poštěstit potkat i tetřeva. Kolem vede naučná stezka a navštívit lze i Dům přírody.

Pokud bude krásně, pojedeme se koupat k moři. Ano, slyšíte (čtete) dobře. Jedná se o místní přírodní koupaliště Lido uprostřed borovicových lesů. Hlavní písečná pláž je pro děti ideální. Své si zde najdou díky vodním atrakcím i náctiletí. I vyznavači naturismu si přijdou na své – mají zde oddělenou pláž.

A když bude pršet, také se nudit nebudeme. Můžeme si zajít do městského muzea, do muzea hudby Fatamorgana, na nějaký pěkný koncert nebo divadelní představení či do kina. K dispozici je i městský bazén. Malé děti vezmeme do Funcentra.

Royal Golf Club Marianské Lázně

Samotnou kapitolou by mohl být místní Royal Golf Club Mariánské Lázně. Hřiště bylo otevřeno v roce 1905 a zahrál si na něm i anglický král Eduard VII, který Mariánské Lázně pravidelně navštěvoval mezi léty 1897 až 1909. Vedle královského hřiště je k dispozici i hřiště pro veřejnost Chip & Putt.

V okolí Mariánských Lázní se nachází nespočetné množství možností, kam na výlet, ale to bychom si ten pobyt museli prodloužit.

Astoria Hotel & Medical Spa, Karlovy Vary

Cestou domů se aspoň na 2 noci zastavíme v dalším lázeňském městě karlovarského regionu, a to přímo v Karlových Varech. Jen doufám že se nám děti o ty horké prameny nespálí… Ubytování máme objednáno v ASTORIA Hotel & Medical Spa. Výhodou je, že se nachází přímo v blízkosti Mlýnské kolonády a všude se pohodlně dostaneme pěšky. Byla jsem překvapena, že děti do 12 let na přistýlce s 2 dospělými osobami bydlí zdarma. Snad si najdu čas alespoň na jednu proceduru z bohaté wellness nabídky. Raději si Vary pojedu ještě užít sama s mamkou.

Přeji krásnou dovolenou.

Můj tip na ubytování Mariánské Lázně:
Orea Spa Hotel Cristal
Hlavní třída 61
353 01 Mariánské Lázně
Recepce: +420 354 615 111
Rezervace
E-mail: recepce.cristal@orea.cz
Galerie hotelu a okolí

Můj tip na ubytování Karlovy Vary:
ASTORIA Hotel & Medical Spa
Vřídelní 92/21
360 01 Karlovy Vary
Recepce: +420 353 335 111
E-mail: reservation@astoria-spa.cz
Galerie hotelu a okolí

Petra Kazdová
Senior Consultant, Business Development Manager
Perfect Hospitality Consulting

Máte zájem o více informací? Neváhejte mi napsat!